گوناگون از سراسر جهان

وبلاگ شخصی آرمان علوی نژاد

 

من تا ٢٢ مطالب دیگری نداریم

  
نویسنده : علوی ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۳۱
تگ ها :

 

دهخدا در لغت نامه در واژه علی اللهیان درباره آداب و رسوم اهل حق می نویسد که روزه آنان در سال سه روز است و پایانش جشن خاوندگار، به جای نماز خواندن نیاز یا کردار دراند که شرح این دو گذشت مراسم عقد در این گروه در روستاها معمولاً به جای خواندن صیغه نکاح مراسم خاصی دارند و صیغه عقد نمی خوانند ولی در شهرها مانند سایر مسلمانان رفتار می کنند در خوردنیها و آشامیدنیها محرمات ندارند بنابراین از خوردن گوشت خوک و یا نوشیدن شراب باکی ندارند، نامهای بچه های خود را معمولاً با نام علی ختم (ع) ختم می کنند شارب گذاشتن بزرگترین مشخص و ممیز ظاهری این قوم است در نزد این گروه زدن شارب گناهی بس بزرگ است.
این قوم در دنیا هیچ کس را بد نمی دانند این امر باعث شده است که در میان فرق و مذاهب مختلف آزاد باشند حتی شیطان را نیز بد نمی دانند.
این قوم تبلیغات مذهبی ندارند گاهی کلمات شهادت را تکرار می کنند، گاهی هم به زیارت مشاهد مشرفه می روند.
راجع به سه خلیفه عقیده به خصوصی دارند صاحب "بستان مذاهب" می نویسد: جمیع محرمات در این سه تن است.
"ابلیس" "مار" و "کاووس" و این سه کنایه از سه خلیفه است و نیز مقصود از شداد نمرود و فرعون این سه نفر هستند بنا به نوشته صاحب"بستان مذاهب" این قوم به مصحف فعلی عقیده ندارند و می گویند که این تحریف شده است. 56
در این جا لازم است که این تذکر داده بشود که این اموری که از دهخدا ذکر شد مورد توافق جملگی اهل حقها نیست سید قاسم افضلی در مقاله اش در دایره المعارف تشیع بعضی از آنها را نادرست بیان داشت. تشابه این مسلک با دیگر مسلکها
آداب و رسوم و باورهای فرقه اهل حق با مذاهب و ادیان دیگ شباهتایی دارد که اینک به برخی از آن اشاره می شود.
در مسایل مربوط به نذر و قربانی آمده است که آب به جم "جمع" آورده می شود که جم نشینان هر یک جرعه ای از آن را می خورند و اگر کسی تشنه هم نباشد باید حتماً یک قطره بخورد این رسم در آیین زردشتیان و نیز در آیین مسیحیت است.
2- اهل حق در موقع نبح قربانی و نیز در جم خانه در هنگام انجام مراسم لباس سفید می پوشند و در حالت شبیه همین رسم (لباس سفید در میان زرتشتیان وجود دارد.
3- در آیین یاری به پیشوایان خود "پیر" خطاب می کنند در آیین مسیحیت نیز چنین است.
4- در آیین یاری مادامی که مرید از عهده امتحان پیر بر نیاید عقاید مذهبی از او مخفی نگاه داشته می شود عین همین مطلب در آیین مهر پرستی (مسیحیت) وجود دارد.
5- در آیین یاری آمده است که بنیانگذاران این مسلک "شاه خوشین" و "سلطان صحاک" از مادران باکره به دنیا آمده اند نظیر همین در مسیحیت ست.
6- روزه گرفتن در آیین یاری شباهت زیادی به رزوه های یهودیان دارد روزه های یهودی روی علت و حوادث معینی که مربوط به پیشوایان آنها بود برقرار گردید در میان اهل حق روزه سه روز دوازدهم تا چهاردهم دیماه(= رزوه مرنو) و نیز پانزدهم تا هفدهم دیماه (= روزه قولطاسی) روی حوادث و عللی که برای پیشوایان آنان به وجود آمده مرسوم شده است.
7- در مسلک یاری شرط یارستان شدن سرسپردگی است شبیه همین در مسیحیت است که شرط مسیحی شدن غسل تعمید است.
8- در اجرای سنتهای مراسم در ذکر جلی و خفی که بین مسلک یاری درواج دارد، شبیه این در مسلک متصوفه وجود دارد.
مصاحبه با یکی از یارستان
نویسنده کتاب "سرسپردگان" مصاحبه ای با یکی از پیروان مسلک یاری انجام داده است که آن مصاحبه بدین قرار است.
س: ممکن است سوالاتی راجع به اهل حق از جنابعالی بکنم ؟
ج: بلی با کمال میل حاضرم هر چه بپرسند پاسخ بدهم
س: این که می گویند اهل حق علی اللهی هستند صحیح است؟
ج: بلی اهل حق علی اللهی هستند و خودم هم علی اللهی می باشم این دیگر مذهب و اعتقاد من است و نمی توانم و نمی خواهم از کسی مخفی بدارم در کرمانشاه یک مرکز تبلیغاتی داریم که با بلندگو علنا معتقدات خود را می گوییم .
آیا خدا همان علی است؟ -
- بلی خدا همان علی است شما معتقدید که خدا دیده نمی شود و نخواهد شد ما معتقدیم که خدا دیده شده است و شاید در آینده هم دیده شود.
شما نماز هم می خوانید؟ -
- نه خیر ما نماز نمی خوانیم به جای آن در جم خانه در هر هفته و در هر پانزده روز نیاز می دهیم.
روزه شما چقدر است؟ -
- روزه ما سه روز است که روز سوم نان و روغنی مخصوص می پزیم و روز چهارم را عید سلطانی می گوییم و هر یک از ما مقداری برنج و روغن و یک خروس یک ساله به جم خانه برده و مشغول نیاز می شویم.
به قرآن واسلام اعتقاد دارید ؟ -
- بلی ما به قرآن و اسلام احترام می گذاریم.(البته احترام غیر از اعتقاد است).
اگر به قرآن اعتقاد دارید و در قرآن روزه یک ماه است پس چرا شما سه روز روزه می گیرید ؟ آقای نورعلی الهی هم در برهان اهل حق را مسلمان دوازده امامی معرفی می کنند.
ما به قرآن طور دیگر اعتقاد داریم و در برهان الحق می نویسد شیعه اثنی عشری حقیقی اهل حق است بنابراین اعتقاد ما در این مورد غیر از شما است.
شما از متصوفه محسوب می شوید ؟
نه ما از متصوفه نیستیم بلکه متصوفه می خواهند خود را به ما برسانند .
البته آنها متصوفه نیستند ولی بسیاری از مراسم آنها را دارند به شریعت طریقت و حقیقت معتقدند.
مصاحبه ای دیگر:
- تاریخ این مسلک به دوره خود حضرت امیر می رسد و از اهل حق آن روز "قنبر" "سلمان فارسی" ما در حضرت علی (فاطمه بنت اسد) و ... را محترم می دانند و آنان را مرشد می خوانند.
- دین شما چیست؟
- دین ما اسلام مذهب شیعه ثنی عشری مسلک اهل حق است ولی برای رسیدن به مسلک اهل حق باید از مراحلی گذشت به اسامی شریعت طریقت معرفت و حقیقت که هر کس به حقیقت برسد اهل حق می شود اهل حق آنهایی هستند که همیشه با خدای خویش هستند هیچ کس را غیر از صوفی هایی که به مرحله حقیقت رسیده اند در جم خانه راه نمی دهند ولی به خانقاه می برند در خانقاه به او اول از قرآن می گویند تا جایی که کاملاً آن را یاد بگیرند و روزه را سی روز می گیرند و نماز را باید پنج وقت در روز بخواند تا جاییکه آماده شود که به جم خانه وارد شود.
البته این دوره برای هر کس فرق می کند و ممکن است دو تا سه حتی دوازده سال طول بکشد و آن که استعداد خوبی دارد زودتر می رود و هر خانقاه یک پیری دارد که به او اجازه ورود به جم خانه را می دهد. 57
مصاحبه با آقای قادر طهماسبی
آقای قادر طهماسبی یکی از هواداران این مسلک بود حتی چند سالی کاتب و منشی سید نصرالدین حیدری بود ولی بعداً با سید نصرالدین حیدری اختلاف پیدا کرد و افشاگری نمود می گوید:
"من از سرسپردگان اهل حق بودم و مردم اهل حق خصوصاً " مردم کوران از عقاید خود بی خبر هستند من می خواهم عقاید آنها را تجزیه و تحلیل کنم و انتخاب با خود مردم است از سال 1363 هجری شمسی به بعد تصمیم گرفته که منابع اهل حق را جمع آوری و مطالعه کنم و در سال 1367 هجری شمسی به بعد تصمیم گرفتم که منابع اهل حق را جمع آوری و مطالعه کنم در سال 1367 هجری شمسی در "پیر بنیامین" گفتم که ما قرآن را قبول نداریم و ... و دین نداریم".
در سال 63 هجری ش سید نصر الدین حیدری به من گفت که کومله ها می خواهند شما را به عراق ببرند و این سخن شگفتی مرا برانگیخت.
در کلام گور آمده است " قرآن گذاف و دروغ است، شیطان حق است".
یا در مورد جمهوری اسلامی کلام درست کردند که :
"جمهوری اسلامی در فلان تاریخ سقوط خواهد کرد و چون این پیش گویی واقع نمی شود آن را توجیه می کنند."
سلطان اسحاق بنیان گذار اهل حق را اهل حق با هدف اسلام زدایی فرقه اهل حق را پدید آورده است وی پسر شیخ عیسی برزنجه ای است و خود را خدای معرفی نمود و به پدرش گفت که حچ نرود بلکه او را زیارت کنند این مطلب در دیوان گور آمده است او می گوید که کسی حق عدول از این مسلک را ندارد و از قرآن دروغین بپرهیزد و محمد (ص) برای انحراف مردم آمد سیادت در اهل حق نسبی نمی باشد بلکه یک امر ظاهری است، سلطان اسحاق افرادی را سید نامید و از آن پس این افراد به سید مشهور شدند انحرافات اهل حق به صورت سر مگوی درآمده است و رهبران اهل حق آنها را در اختیار هیچ کس قرار نمی دهند.
"سید قاسم افضلی" سر سلسله خود را به سلطان اسحاق می رساند در حالی که سلطان اسحاق بلاعقب (بی نسل) بود و ... 58

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٩
تگ ها : دین اهل حق

 

1- سیر تاریخی قرقه: سلطان اسحاق ابتدا پیر بنیامین را به سمت پیری و داوود را به سمت دلیلی منصوب کرد این دو نفر پیر و دلیل پیروان سلطان اسحاق شدند. اینها به دلیل عدم تاهل فرزندی نداشتند تا فرزندانشان "پیر" و "دلیل" یارستان شوند بنابراین سلطان اسحاق هفت دوده یا خاندان به نام "سادات خاندان حقیقت" تأسیس نمود اداره هر خاندان را به یکی از بزرگان آن سپرد.
آن خاندان ها به این قرارند: خاندان شاه ابراهیمی یادگاری، خاموشی، عالی قلندری، میرسوری، با ویسی و مصطفایی.
بعد از فوت سلطان اسحاق چهار خاندان ب نامهای خاندان ذوالنوری، بابا حیدری، آتش بیگی، و شاه حیاتی به وجود آمد و در قرن گذشته دو رده جدیدی به نام دوده صاحب زمانی بر این دوده ها افزوده شد.
سید قاسم افضلی از سران اهل حق می نویسد:
سلطان صحاک "پیربینامین" را به سمت پیر شرط و سرحلقه هفتن و "سید محمد گو ره سوار" را به پیر تخت و سرحلقه هفتوان منصوب کرد.
هفتن عبارتند از: پیر بنیامین، داوود، پیر موسی، مصطفی قهار، خاتون رمزبار، شاه ابراهیم و بابا یادگار، هفتوان عبارتند از: سید محمد، عبدالوفاء، سید شا بدین، سید حبیب شاه، سید باویسی، سید میر و سید مصطفی 7
2- انواع اهل حق به اعتبار تشکیلاتی:
رهبران این فرقه یا رستانیان را از جهت تشکیلاتی به سه گروه تقسیم نموده اند و سه نوع اهل حق بیان داشته اند.
1- "چکیده" چکیده به آنان که پدرانشان اهل حق بودند، اطلاق می شود چکیده ها پس از تولد در اولین فرصت توسط اولیاء و سرپرستان به خاندانهای آنان سرسپرده می شوند این افراد بدون این که مرحله شریعت طریقت و معرفت را طی کنند به مرحله حقیقت می رسند.
2- چسبیده " کسی که از نسل اهل حق نبوده بلکه خود با پیمودن مراحل "شریعت" "طریقت" و "معرفت" در زمره اهل حق در آمده است گویند که اگر کسی مراحل شریعت طریقت و معرفت را صادقانه قبول داشته باشد و عمل کند آن گاه برای درک مرحله حقیقت می تواند به مسلک اهل حق بپیوندد و در زمره اهل حق چسیبده به شمار آید.
3- مؤید به "تایید خداوندی" }تاییداً لله ): آن که به تایید الهی و بدون هیچ شرطی به مرحله حقیقت رسیده باشد و اهل حق واقعی گردد.
آنان می گویند: بیشتر بزرگان یا رستان از همین را اهل حق شدند. 8
3- سرسپردگی:
هر که می خواهد در زمره اهل حق در آید باید با شرایط و مراسمی خاص به این مسلک سرسپرده گردد سرسپردن یعنی سرتسلیم به مسلک اهل حق فرود آوردن توسط دلیل و پیر موجود، به پیرو دلیل اصلی خاندانها یعنی بنیامین و داوود. در این سرسپردگی فرد بیعت می کند که با رشته شرط و اقرا به پادنا، حقیقت بپیوندد.
برای این که شخص سرسپرده شود"جمع جوز" تشکیل می دهند در این جمع جوز باید حداقل هفت نفر سرسپرده حضور داشته باشند و وسایلی چند از قبیل یک عدد جوز، یک تکه پارچه سفید و تازه، پول ، یک عدد سکه، چاقو، و ...
باید داشته باشد تا با آدابی خاص فردی به وسیله پیرو دلیل به مسلک "یارسان" در آید و به یکی از دوده های اهل حق وابسته گردد در چکیده ها قبل از رسیدن به هفت روزگی (در بعضی از دفاتر آمده است در هفت سالگی) باید پدر وی سرسپردگی فرزند خویش را فراهم کند و به اصطلاح جوز سر فرزندش را بشکند تا او در زمره یارسان در آید گویند که سلطان صحاک یار جوز نشکسته را جزء اهل حق نمی داند افراد هر خاندان باید در خاندان خود سر سپرده شود و هر شخص باید برای خود پیر و دلیلی داشته باشد تا مراسم سرسپردگی را انجام دهد (مقام پیر بالاتر از مقام دلیل است) در این مراسم سرسپرده این شعر را به عنوان دعای سرسپردگی می خواند:
ای پیر من هدای من – رهبر و رهنمای من
از تو به حق رسیدمی – ای حق و حق نمای من 9
4- دوده ای اهل حق
گفته شد هر فردی از یارستان باید به یکی از دوده ها سرسپرده شود.
بین خاندانهای اهل حق تفاوت چندانی وجود ندارد اختلاف اندکی هم که در بین آنان وجود دارد بیشتر وابسته به جنبه های شخصی افراد است.
رهبری دوده های جنبه موروثی دارد و فرزندان ارشد ذکور سران دوده ها در تصاحب این مقام اولویت دارند.
سلطان اسحاق برای انتظامات داخلی تشکیلات اهل حق ابتدا "پیربینامین" را به سمت پیری و "داوود" را به سمت "دلیل" این مسلک منصوب نمود این دونفر چون تاهل نگزیدند فرزندی نداشتند تا این دو منصب را به ارث برند و جانشین آنان گردند به همین خاطر سلطان اسحاق هفت نفر را انتخاب و هفت دوده را تاسیس نمود این هفت خاندان موسوم به هفتوان یا خاندانهای هفتگانه است که اینک به طور اختصار بیان می گردد.
1- شاه ابراهیم و خاندان شاه ابراهیمی:
شاه ابراهیمی فرزند سید محمد گوره سوار و مادرش خاتون دختر میر خسرو لرستانی بود وی رهسپار عراق شد و در آن جا گروهی را به روش "یارسان" در آورد که اکنون در ناحیه خانقین و مندلی عده ای به نام " کاکایی" معروفند. افزون بر این پیروان این فرقه هم اکنون در کرند غرب، قلخانی، گوران، کرمانشاه، صحنه و نیز در مرصل عراق زندگی می کنند.
در حال حاضر روسای این دوده سید قاسم افضلی، سید امر الله شاه ابراهیمی و سید خدایار افضلی می باشند. 10
آقای سید قاسم افضلی می گوید: بین دوده شاه ابراهیمی با دوده های حیدری و یادگاری تفاوتهایی عقیدتی وجود دارد از جمله این که آنان عید قربان و قبله را قبول ندارند و مرده های خود را پشت به قبله دفن می کنند." 11
2- بابا یادگار و خاندان یادگاری
بنا به نوشته "نامه سرانجام" بابا یادگار در ایام جوانی به دستور سلطان اسحاق برای تبلیغ و گسترش آیین "یارستان" به هندوستان رفت که اکنون در پاکستان و افغانستان پیروان دارد.
بابا یادگار به دلیل عدم تاهل فرزندی نداشت و او دو نفر به نامهای "خیال" و "وصال" را به سمت پیری و دلیلی جانشین خود کرد و سادات بابا یادگار از نسل این دو نفر هستند بابا یادگار در منطقه"سرانه" کشته شد و در دامنه کوه "دالاهو" به خاک سپرده شد از وی مجموعه اشعاری به نام "زلال زلال " به جای مانده است.
این دوده در حال حاضر رهبر واحدی ندارد از همه صاحب نفوذتر در این دوده فردی به نام سید فتح الله حسینی است 12
سید ابوالوفا سرسلسله این خاندان و جزء هفتوان است بعد از سید ابوالوفا و فرزندانش رهبری این دوده را در دست داشتند این دوده در حال حاضر به نام دوده خاموشی معروف است.
در حال حاضر رهبر این دوده سید نصر الدین حیدری است که وی عنوان رهبری تمام دوده های اهل حق را نیز عهده دارد و اکنون ساکن روستای "توت شامی" دهستان گهواره از بخش کرند غرب است.
4- عالی قلندر و خاندان قلندری
گویند که عالی قلندر در قرن هشتم هجری در "دالاهو" {"کوهستانی در کرمانشاه"} متولد شد وی شاگرد سلطان اسحاق بود و به دستور وی رهسپار بغداد شد و در آنجا کشته شد عالی قلندر ازدواج نکرده بود و فرزندی نداشت سلطان اسحاق دو نفر به نامهای "دده علی" و "دده حسین" را جانشین وی قرار داد.
رهبران دوده قلندری از نسل این دو نفر هستند اولاد "دده علی" به سمت پیری و اولاد دده حسین به سمت دلیلی در این دوده فعالیت دارند در حال حاضر آقایان سید آقا بزرگ سید میر نظام و سید میر نجات از مسند نشینان این خاندان هستند. 13
5- میر و سور و خاندان میر سوری
میر سور از هفتوانه است نام او سید میر احمد ملقب به میر سور فرزند شیخ عیسی و برادر سلطان اسحاق است وی در اواخر قرن هفتم هجری در روستای برزنجه از توابع شهر زور در کردستان عراق متولد شد او در هنگامی که سلطان اسحاق مسلک اهل حق را پدید آورد به قریه شیخان در اورامان ایران آمد و این مسلک را پذیرفت خاندان میر سوری از وی است. مسند نشینان این دوده در حال حاضر عبارتند از سید فریدون زارعی سید الیاس حقانی و سید سلیمان.
6- حاجی با ویسی و خاندان با ویسی یا حاجی با بوعیسی و یا حاجی با بوحسین زارعی:
باویسی یکی از هفتوانه است و در منطقه اورامان زندگی می کرد و در همان جا مرد از حاجی باویسی خاندان با ویسی پدید آمد مسند نشینان این خاندان در حال حاضر سید سهراب ابراهیمی است.
7- سید مصطفی و خاندان مصطفی وی:
سید مصطفی یکی از هفتوانه و معاصر سلطان اسحاق بود خاندان مصطفاوی در حال حاضر رهبر و مسند نشین شناخته شده ای ندارند این دوده به مانند دوده باویسی در میان اهل حق از اهمیت چندانی بهره مند نیستند.
بعد از سلطان اسحاق چهار دوده دیگر پدید آمد که به قرار زیر است.
1- دوده ذوالنوری، منصوب به ذوالنور قلندر وی فرزند "خان اسمره" بود و در اواخر قرن نهم هجری در لرستان متولد شد ذوالنور زن و بچه نداشت بنابراین بستگان وی مسند نشینان این دوره شدند.
2- دوده آتش بیگی، منسوب به آتش بیگ لرستانی بنا به نوشته " برهان الحق" وی در قرن یازدهم هجری زندگی می گرد.
در حال حاضر سید نظام الدین مشعشعی و فرزندش سام مشعشی، سید منصور میرزا مشعشی و سید حشمت الله مشعشی از رهبران این دوده اند.
پیروان فرقه در حال حاضر در روستاهای تویسرکان، نهاوند اسد آباد، هرسین، لرستان نواحی آذربایجان و رودهن سکونت دارند.
بین این دوده ها و سایر دوده های اهل حق تفاوتهای نسبتا زیادی به چشم می خورد پیروان سایر دوده ها در مقام اعتقاد ادعا می کنند که به نماز ، روزه و سایر احکام و قوانین اسلامی عقیده دارند ولی هرگز در مقام عمل پای بندی خود را به این احکام نشان نداده اند برخلاف دوده آتش بیگی که هم در مقام اعتقاد مدعی عقیده به این احکامند و هم در مقام عمل کم و بیش پای بندی خود را به نماز و روزه به گونه ای که شیعیان انجام می دهند نشان داده اند. 14
3- دوده شاه حیاس (شاه ایاز)
بنا به نوشته نورعلی الهی در برهان الحق شاه حیاس در سال 1125 هجری در خانه شیخ عیسی بسا کانی به دنیا آمد وی در جوانی خود را مظهر خداوند خواند و گروهی دورش جمع شدند و پس از آن خاندانی به نام خود به وجود آورد.
گروه دراویش اهل حق و طرفداران نور علی الهی انشعابی از این خاندان است.
4- دوده بابا حیدر
بابا حیدر فرزند سید منصور در سال 1210 در روستای توت شامی از منطقه کوران کرمانشاه متولد شد ودر سال 1280 هجری کشته شد.
او خود را مظهر خداوند خواند و عده ای به وی گرویدند (15) افزون بر این دوده ها در قرن گذشته دوده صاحب زمانی یا دوده دوازدهم به وجود آمد این دوده را اصطلاحاً " اهل حق مسلمان نامیده اند.
گویند که این دوده به مذهب امامی اثنی عشری هستند.
حاج نعمت الله جیحون آبادی نویسنده کتاب حق الحایق رهبری این دوده را بر عهده داشت سپس پسرش نورعلی الهی رهبری این گروه را عهده دار شد نور علی الهی رهبری این گروه را عهده دار شد نور علی الهی تلاش کرد که تا اهل حق را جزیی از اسلام معرفی کند.
بعد از نوعی الهی خواهرش "ملک جانی" به ظاهر رهبر این گروه شد ولی در واقع پسر نور علی الهی دکتر بهرام الهی رهبری این گروه را عهده دار است مرکز فعالیت این دوده در روستای جیحون آباد صحنه است.
دکتر بهرام الهی در سال 1369 به پیروان خود دستور داد تا سبیلهای خود را کوتاه کنند که این دستور موجب شد تا پیروان این دوده با پیروان دیگر دوده ها درگیر شوند.
5- مقامات دوازده گانه
سلطان اسحاق پیروان خود را به دوازده طبقه تقسیم نمود که هر طبقه معرف مقام روحانی خاصی از لحاظ قرب و بعد خداوندی می باشد و این دوازده طبقه در طول یکدیگر است. دوازده طبقه به این قرار است:
1- هفتن
2- هفتوان
3-هفت نفر اهل قول طاس
4- هفت هفتوان
5- چهل تن
6- چهل چهل تنان
7- هفتاد و دو پیر
8- نود و نه پیر شاهو
9- شصت و شش غلام کمر بند زرین
10- هزار و یک غلام خواجه صفت
11- ببور هزار غلام
12- بی ون غلام

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٩
تگ ها : دین اهل حق

 

با توجه به رواج بی سوادی و روحیه را زنگهداری در میان «اهل حق» یا «یارستان»، نمی توان پیرامون این مسلک نظری قطعی صادر کرد.
مولف کتاب " سرسپردگان" می نویسد: تعیین تاریخ پیدایش این جماعت، موضوع ساده ای نیست، زیرا منبعی که بتواند تاریخ حقیقی پیدایش آیین اهل حق را به ما نشان دهد، سراغ نداریم. 1
با این حال، درباره ریشه و تاریخچه این مسلک دیدگاه های مختلفی وجود دارد که در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
• برخی از صاحبنظران یا رستان می گویند که این مسلک از زمانی که خداوند با ارواح آدمیان به گفتگو پرداخت و از آنان بر الوهیت خود اقرار گرفت پی ریزی شده و پیامبران الهی یکی پس از دیگری مبلغ این مسلک بوده اند.
در نامه سرانجام آمده است:
این فرقه و مسلک؛ از روز ازل، یعنی از زمانی که خداوند باارواح آدمیان به محاوره پرداخته واز آنان بر الوهیت خود اقرار گرفته، پی ریزی شده است و برنامه آن در هر عصر و زمانی … جزء اسرار انبیاء و مرسلین بوده است. 2
در کتاب «زلال زلال» آمده است که ابراهیم (فرزند آذر)، برای گسترش آیین یارستان بسی تلاش کرد تا از سوی خداوندگار به پیغمبری برگزیده شده. 3
• برخی دیگر ریشه این مسلک را از طریق «سلمان فارسی» و «ابوذر» و ...، به حضرت علی (ع) می رسانند.
• برخی نیز ریشه این مسلک را از طریق «بهلول» به امام صادق(ع) می رسانند.
البته هیچج یک از این سه گروه دلیلی بر ادعای خود ندارند و راه و روش و تعلیمات و افکارشان با سیره امامان معصوم (ع) و پیامبران الهی (ع) سازگار نیست.
• برخی از سران اهل حق می گویند که سابقه این مسلک به قرن چهارم هجری می رسد مؤسس این مسلک شخصی به نام"مبارک شاه" ملقب به "شاه خوشین" بود. وی عنوان «سلطان طریقت» را به خود اختصاص داد. گویند که شاه خوشین در بلوران از توابع لرستان با جمعی از پیروان خود زندگی می کرد چهار نفر از آنان به نامهای " کاکاردا"، "چلوی"، "مینی زر" و "شهریار" که به چهار تنان زمان شاه خوشین معروف روح او در سلطاان اسحاق تجلی کرد. 4
• برخی می گویند این مسلک اهل حق یک فرقه سیاسی است که ایرانیان متعصب برای انهدام بنیان اسلام این فرقه را تشکیل داده اند و بعضی اجداد – آنان را مسیحی، ارمنی و یا آشوری می دانند. اما خود اهل حق این نظر را قبول ندارند بلکه می گویند که آنان فرقه ای از ریشه شیعی اثنی عشریه اند. آنان خود را یکی از هفده سلسله عرفا به شمار می آورند و در عین حال میان خود و متصوفه تفاوتهایی قایلند. 5
• اما آن چه که مورد توافیق پیشوایان فعلی اهل حق است این که مسلک اهل حق یا یارستان از زمانی به صورت یک مرام و مسلک در آمد که سلطان اسحاق در قرن ششم هجری قمری به ارشاد مردانی چند پرداخت که آنان سرسلسله خاندانهای متعدد این فرقه شدند و تا به امروز این خاندان ها به نام آن رهبران نامیده می شوند.
سلطان اسحاق ملقب به سلطان صحاک و صاحب کرم، از اکراد بود و در قرن ششم یا هفتم هجری می زیست پدرش معروف به "شیخ عیسی" و مادرش "خاتون دایراک" ملقب به "رمزیار" نسبتش به حضرت امام موسی کاظم (ع) می رسد محل تولدش قریه "برزنجه" ناحیه " شاره زور" یا " شهروز" بخش حلبچه شهرستان سلیمانیه استان کرکوک واقع در کشور عراق فعلی است سلطان اسحاق بعداً از برزنجه هجرت کرد و به ایران منطقه "اورامان" کردستان قریه "شیخان" رفت و در همان جا مرد. وی در "اورامان" در محلی به نام "پردیور" ارکان مسلک اهل حق را معین و مقرر نمود. 6

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٩
تگ ها : دین اهل حق

 

دهخدا در لغت نامه در واژه علی اللهیان درباره آداب و رسوم اهل حق می نویسد که روزه آنان در سال سه روز است و پایانش جشن خاوندگار، به جای نماز خواندن نیاز یا کردار دراند که شرح این دو گذشت مراسم عقد در این گروه در روستاها معمولاً به جای خواندن صیغه نکاح مراسم خاصی دارند و صیغه عقد نمی خوانند ولی در شهرها مانند سایر مسلمانان رفتار می کنند در خوردنیها و آشامیدنیها محرمات ندارند بنابراین از خوردن گوشت خوک و یا نوشیدن شراب باکی ندارند، نامهای بچه های خود را معمولاً با نام علی ختم (ع) ختم می کنند شارب گذاشتن بزرگترین مشخص و ممیز ظاهری این قوم است در نزد این گروه زدن شارب گناهی بس بزرگ است.
این قوم در دنیا هیچ کس را بد نمی دانند این امر باعث شده است که در میان فرق و مذاهب مختلف آزاد باشند حتی شیطان را نیز بد نمی دانند.
این قوم تبلیغات مذهبی ندارند گاهی کلمات شهادت را تکرار می کنند، گاهی هم به زیارت مشاهد مشرفه می روند.
راجع به سه خلیفه عقیده به خصوصی دارند صاحب "بستان مذاهب" می نویسد: جمیع محرمات در این سه تن است.
"ابلیس" "مار" و "کاووس" و این سه کنایه از سه خلیفه است و نیز مقصود از شداد نمرود و فرعون این سه نفر هستند بنا به نوشته صاحب"بستان مذاهب" این قوم به مصحف فعلی عقیده ندارند و می گویند که این تحریف شده است. 56
در این جا لازم است که این تذکر داده بشود که این اموری که از دهخدا ذکر شد مورد توافق جملگی اهل حقها نیست سید قاسم افضلی در مقاله اش در دایره المعارف تشیع بعضی از آنها را نادرست بیان داشت. تشابه این مسلک با دیگر مسلکها
آداب و رسوم و باورهای فرقه اهل حق با مذاهب و ادیان دیگ شباهتایی دارد که اینک به برخی از آن اشاره می شود.
در مسایل مربوط به نذر و قربانی آمده است که آب به جم "جمع" آورده می شود که جم نشینان هر یک جرعه ای از آن را می خورند و اگر کسی تشنه هم نباشد باید حتماً یک قطره بخورد این رسم در آیین زردشتیان و نیز در آیین مسیحیت است.
2- اهل حق در موقع نبح قربانی و نیز در جم خانه در هنگام انجام مراسم لباس سفید می پوشند و در حالت شبیه همین رسم (لباس سفید در میان زرتشتیان وجود دارد.
3- در آیین یاری به پیشوایان خود "پیر" خطاب می کنند در آیین مسیحیت نیز چنین است.
4- در آیین یاری مادامی که مرید از عهده امتحان پیر بر نیاید عقاید مذهبی از او مخفی نگاه داشته می شود عین همین مطلب در آیین مهر پرستی (مسیحیت) وجود دارد.
5- در آیین یاری آمده است که بنیانگذاران این مسلک "شاه خوشین" و "سلطان صحاک" از مادران باکره به دنیا آمده اند نظیر همین در مسیحیت ست.
6- روزه گرفتن در آیین یاری شباهت زیادی به رزوه های یهودیان دارد روزه های یهودی روی علت و حوادث معینی که مربوط به پیشوایان آنها بود برقرار گردید در میان اهل حق روزه سه روز دوازدهم تا چهاردهم دیماه(= رزوه مرنو) و نیز پانزدهم تا هفدهم دیماه (= روزه قولطاسی) روی حوادث و عللی که برای پیشوایان آنان به وجود آمده مرسوم شده است.
7- در مسلک یاری شرط یارستان شدن سرسپردگی است شبیه همین در مسیحیت است که شرط مسیحی شدن غسل تعمید است.
8- در اجرای سنتهای مراسم در ذکر جلی و خفی که بین مسلک یاری درواج دارد، شبیه این در مسلک متصوفه وجود دارد.
مصاحبه با یکی از یارستان
نویسنده کتاب "سرسپردگان" مصاحبه ای با یکی از پیروان مسلک یاری انجام داده است که آن مصاحبه بدین قرار است.
س: ممکن است سوالاتی راجع به اهل حق از جنابعالی بکنم ؟
ج: بلی با کمال میل حاضرم هر چه بپرسند پاسخ بدهم
س: این که می گویند اهل حق علی اللهی هستند صحیح است؟
ج: بلی اهل حق علی اللهی هستند و خودم هم علی اللهی می باشم این دیگر مذهب و اعتقاد من است و نمی توانم و نمی خواهم از کسی مخفی بدارم در کرمانشاه یک مرکز تبلیغاتی داریم که با بلندگو علنا معتقدات خود را می گوییم .
آیا خدا همان علی است؟ -
- بلی خدا همان علی است شما معتقدید که خدا دیده نمی شود و نخواهد شد ما معتقدیم که خدا دیده شده است و شاید در آینده هم دیده شود.
شما نماز هم می خوانید؟ -
- نه خیر ما نماز نمی خوانیم به جای آن در جم خانه در هر هفته و در هر پانزده روز نیاز می دهیم.
روزه شما چقدر است؟ -
- روزه ما سه روز است که روز سوم نان و روغنی مخصوص می پزیم و روز چهارم را عید سلطانی می گوییم و هر یک از ما مقداری برنج و روغن و یک خروس یک ساله به جم خانه برده و مشغول نیاز می شویم.
به قرآن واسلام اعتقاد دارید ؟ -
- بلی ما به قرآن و اسلام احترام می گذاریم.(البته احترام غیر از اعتقاد است).
اگر به قرآن اعتقاد دارید و در قرآن روزه یک ماه است پس چرا شما سه روز روزه می گیرید ؟ آقای نورعلی الهی هم در برهان اهل حق را مسلمان دوازده امامی معرفی می کنند.
ما به قرآن طور دیگر اعتقاد داریم و در برهان الحق می نویسد شیعه اثنی عشری حقیقی اهل حق است بنابراین اعتقاد ما در این مورد غیر از شما است.
شما از متصوفه محسوب می شوید ؟
نه ما از متصوفه نیستیم بلکه متصوفه می خواهند خود را به ما برسانند .
البته آنها متصوفه نیستند ولی بسیاری از مراسم آنها را دارند به شریعت طریقت و حقیقت معتقدند.
مصاحبه ای دیگر:
- تاریخ این مسلک به دوره خود حضرت امیر می رسد و از اهل حق آن روز "قنبر" "سلمان فارسی" ما در حضرت علی (فاطمه بنت اسد) و ... را محترم می دانند و آنان را مرشد می خوانند.
- دین شما چیست؟
- دین ما اسلام مذهب شیعه ثنی عشری مسلک اهل حق است ولی برای رسیدن به مسلک اهل حق باید از مراحلی گذشت به اسامی شریعت طریقت معرفت و حقیقت که هر کس به حقیقت برسد اهل حق می شود اهل حق آنهایی هستند که همیشه با خدای خویش هستند هیچ کس را غیر از صوفی هایی که به مرحله حقیقت رسیده اند در جم خانه راه نمی دهند ولی به خانقاه می برند در خانقاه به او اول از قرآن می گویند تا جایی که کاملاً آن را یاد بگیرند و روزه را سی روز می گیرند و نماز را باید پنج وقت در روز بخواند تا جاییکه آماده شود که به جم خانه وارد شود.
البته این دوره برای هر کس فرق می کند و ممکن است دو تا سه حتی دوازده سال طول بکشد و آن که استعداد خوبی دارد زودتر می رود و هر خانقاه یک پیری دارد که به او اجازه ورود به جم خانه را می دهد. 57
مصاحبه با آقای قادر طهماسبی
آقای قادر طهماسبی یکی از هواداران این مسلک بود حتی چند سالی کاتب و منشی سید نصرالدین حیدری بود ولی بعداً با سید نصرالدین حیدری اختلاف پیدا کرد و افشاگری نمود می گوید:
"من از سرسپردگان اهل حق بودم و مردم اهل حق خصوصاً " مردم کوران از عقاید خود بی خبر هستند من می خواهم عقاید آنها را تجزیه و تحلیل کنم و انتخاب با خود مردم است از سال 1363 هجری شمسی به بعد تصمیم گرفته که منابع اهل حق را جمع آوری و مطالعه کنم و در سال 1367 هجری شمسی به بعد تصمیم گرفتم که منابع اهل حق را جمع آوری و مطالعه کنم در سال 1367 هجری شمسی در "پیر بنیامین" گفتم که ما قرآن را قبول نداریم و ... و دین نداریم".
در سال 63 هجری ش سید نصر الدین حیدری به من گفت که کومله ها می خواهند شما را به عراق ببرند و این سخن شگفتی مرا برانگیخت.
در کلام گور آمده است " قرآن گذاف و دروغ است، شیطان حق است".
یا در مورد جمهوری اسلامی کلام درست کردند که :
"جمهوری اسلامی در فلان تاریخ سقوط خواهد کرد و چون این پیش گویی واقع نمی شود آن را توجیه می کنند."
سلطان اسحاق بنیان گذار اهل حق را اهل حق با هدف اسلام زدایی فرقه اهل حق را پدید آورده است وی پسر شیخ عیسی برزنجه ای است و خود را خدای معرفی نمود و به پدرش گفت که حچ نرود بلکه او را زیارت کنند این مطلب در دیوان گور آمده است او می گوید که کسی حق عدول از این مسلک را ندارد و از قرآن دروغین بپرهیزد و محمد (ص) برای انحراف مردم آمد سیادت در اهل حق نسبی نمی باشد بلکه یک امر ظاهری است، سلطان اسحاق افرادی را سید نامید و از آن پس این افراد به سید مشهور شدند انحرافات اهل حق به صورت سر مگوی درآمده است و رهبران اهل حق آنها را در اختیار هیچ کس قرار نمی دهند.
"سید قاسم افضلی" سر سلسله خود را به سلطان اسحاق می رساند در حالی که سلطان اسحاق بلاعقب (بی نسل) بود و ... 58

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٩
تگ ها : دین اهل حق

 

پیشرفت از جمله مسائلی است که در بسیاری از علوم مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد . پیشرفت در معنای کلی در این معنا کاربرد دارد که بر اثر وقوع حادثه و یا تغییر و تحولی خاص علم یا فن یا هنر یا موارد این چنینی را دچار دگرگونی می نماید . در حالت کلی پیشرفت عبارت از تغییر و تحولی است که نتایج رو به جلو و مثبتی در بردارد . عوامل عدیده ای می تواند موجب پیشرفت شود . در موضوع مورد بررسی ما یعنی ورزش مثلاً تغییر در گروه رهبری تیم ، پیروزی در یک مسابقه ، قهرمانی در تورنمنت و ... می تواند موجبات تغییر و تحولی گردد که به حرکت رو به جلوی تیم یا فرد بیانجامد . اما وقتی ما از ورزش به طور کلی صحبت می کنیم ، قاعدتاً نخواهیم توانست موارد جزئی که در بالا اشاره شد را به عنوان سکویی برای پرتاپ به جلو در نظر بگیریم . هر چند می توانیم موارد فوق را تعمیم دهیم و به فرض تغییر در گروه رهبری را به تغییر در مدیریت ورزش گسترش داده و این پدیده را به عاملی برای پیشرفت بدانیم .علاوه بر مسائل فوق که در داخل مجموعه های ورزشی رخ می دهد ، وقوع مسائلی در خارج از حیطه ی ورزش نیز در تغییرات و تحولات ورزش دخیل هستند . یکی از این موارد وقوع پدیده هایی همچون انقلاب ها ، شورش ها و نزاع های داخلی و خارجی و ... است . نگاهی به ورزش کشورهایی که در آن ها انقلاب رخ داده است نشان می دهد که ورزش آن کشورها سیر نزولی بهتری نسبت به قبل از وقوع انقلاب داشته است .وقوع انقلاب اسلامی در ایران نیز بدون شک تغییرات و تولاتی را در بخش های مختلف جامعه ایجاد کرد و ورزش نیز یکی از این بخش ها بود که دچار تغییرات و تحولت شگرفی گردید . اما جای بحث اینجاست که آیا این تغییرات و تحولات به پیشرفت ورزش انجامید و باعث رشد ورزش گردید یا به افول آن باعث گردید ؟برای دانستن این موضوع باید ابتدا به ویژگی های انقلاب در ایران پرداخت و دید که این ویژگی چه تاثیری بر روی ورزش گذارده اند . بررسی زوایا و ویژگی های مختلف انقلاب در ایران جای بحث بسیاری می خواهد اما بدون شک مهم ترین ویژگی آن که همیشه چسبیده به نام انقلاب آورده      می شود یعنی اسلامی بودن آن تاثیر بسیار زیادی بر روی ورزش گذاشت .بعد از وقوع انقلاب در ایران و رای قاطع مردم ایران به حکومت اسلامی ، قوانین دینی و شرعی مبنای تصمیمات حکومتی گردید . در چنین شرایطی بسیاری از ورزش ها با توجه به ویژگی های خاص آن ها مورد تحریم حکومت قرار گرفت و انجام آن ها حرام تلقی گردید . از جمله این وزش ها باید به شطرنج و مشت زنی اشاره کرد .علاوه بر این مساله ورزش کردن نیمی از جامعه یعنی زنان و بانوان نیز به دلیل همان دستورات شرعی متوقف گردید و زنان فرصت حضور در میادین ورزشی را از دست دادند . در کنار این مسائل داخلی ، ابر قدرت های جهانی بالاخص امریکا که با وقوع انقلاب در ایران شکستی سخت خورده بودند ، چاره بر آن دیدند در میادین دیگر ایران را مورد هجمه قرار دهند و در این راه حضور ورزش ایران را در میادین جهانی با محدودیت هایی روبه رو ساختند .در کنار موارد فوق ، حمله ی رژیم بعث عراق به ایران نیز باعث شد تا فعالیت های کم و بیش داخلی نیز کم فروغ گردد تا دیگر هیچ موجودیتی از ورزش در ایران باقی نماند .با شرایط فوق ورزش ایران به مانند بعضی از بخش های دیگر در خاموشی فرو رفت . اما این تنها روی سکه نبود .گذر زمان روی دیگر سکه را نشان داد و با پایان جنگ تحمیلی در سال 1367  اوضاع کمی آرام شد و کشور وارد مرحله ای دیگر گردید که همان سازندگی کشور بود . سازندگی در واقع در تمام زمینه ها بود . هم باید ویرانی های جنگ بازسازی می شد و هم باید بخش های دیگر جامعه همچون ورزش نیز که فرصتی برای ظهور نیافته بودند ، شروع به جنب و جوش می کردند .در طول سال های بعد از جنگ آرام آرام فرصت برای عرض اندام ورزشکاران مختلف در بسیاری از رشته ها به وجود آمد . کم کم دیدگاه علمای دین درباره ی ورزش های ممنوعه تغییر کرد و علاوه بر آن با ایجاد ورزشگاههای ویژه بانوان نیم دیگر جامعه نیز فرصت عرض اندام را پافتند .در کنار آن روابط کشورهای دیگر با ایران دگرگون شد و فرصت برای حضور ورزشکاران ایرانی در تورنمنت های بین المللی فراهم شد و جوانان ایرانی توانستد در فرصت اندکی قله های بلند جهانی را در نوردند و بر سکوهای بلند جهانی تکیه دهند .روز به روز تحولات دیگری در کشور رخ داد که این تحولات تاثیر بسیاری بر ورزش گذاشتند . در آغازین سال های دهه ی هفتاد شاهد ایجاد شبکه تلویزیونی و رادیویی برای ورزش بودیم . در کنار آن انتشار نشریات و بالاخص روزنامه های ورزشی  فرصت هایی برای رقابت ایجاد کرد . با گسترش استفاده از پدیده ی جدید اینترنت نیز شاهد ایجاد خبرگزاری های تخصصی ورزش در رشته های مختلف و راه اندازی سایت های اینترنتی برای باشگاه ها و ورزشکاران بودیم. جهان ورزش با شور و نشاطی که دارد هر روز به شور و نشاط جامعه می افزاید و این دلیلی است که مسئولان نگاه حمایتی بیشتری به ورزش داشته باشند .

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٩
تگ ها : علمی

 

جهنم و کافران در قیامت قیامت برپا می شود و آنگاه که جهنم، کافران منکر قیامت را از مکانی بعید دید کافران زبانه های آتش را می شنوند که از فرط خشم ، بانکی خشمناک بر آنان می زند و چون کافران در آن جهنم و دوزخ به مکانی تنگ و سخت انداخته شوند از تنگی دوزخ به هم بسته و کیپ شوند و در آن وضعیت بر خود هلاکت و نفرین بخوانند و حق تعالی از آن هنگام خبر می دهد که ای کافران امروز یک ثبور مخوانید بلکه ثبور (هلاکت و نفرین) زیاد بر خود بخوانید در خبر آمده است اولین کسی که جامه آتش می پوشد و به جهنم کشانده می شود شیطان است و کافران و فریب خوردگان به تبع او به جهنم افکنده می شوند. بهشت، وعده گاه مومنان و تو ای پیامبر به کسانیکه تو را به خاطر فقر مادی سرزنش می کنند بگو آیا این بوستان های دنیا بهتر است یا بهشت جاودانی که پرهیزکاران به آن وعده داده شدند؟ برای آنها پاداش و بازگشتی است که به بهشت رجوع نمایند درحالیکه جاودان هستند هر چه بخواهند هست و بر پروردگار تو وعده ای موعود برای مومنان در بهشت است.مومنان در بهشت هر آنچه را که بخواهند برای آنها مهیا است. وعده گاه بهشت که تمثیلها و تشبیه های آن در زمین به مکان های سرسبز و خرم شده است. از مخلوقات و ساخته های خدای بزرگ است که انسان در صیرورت و گردیدن وجودی از وضعیتی به وضعیت دیگر بدان جهان هستی می رسد جهانی برای گرفتن پاداشها و مزد زحمات درستی و راستی در دنیای تکلیف و مسئولیت که هرگز توقف ندارد. پرسش روز قیامت پیامبر (ص) یاد کن روزی را که ما مشرکان و آنچه را که آنان آن را به جز خدا می پرسیدند محشور می کنیم پس به ایشان بگویدآیا شما بندگان مرا گمراه کردید یا این که آنان راه راست را گم کرده اند؟ اشخاص یا اشیایی که مورد عبادت واقع شدند خطاب به خدای بزرگ می گویند خداوند پاک و منزه است و سزاوار ما نیست این که غیر از شما اولیایی اخذ کنیم، لیکن شما آنها و پدرانشان را به نعمت های بی شماری روزی دادید تا این که آنها یاد تو را فراموش کردند و از قوم بور (هلاکت شدگان) شدند.سپس خداوند به کافران خطاب و التفات می کند و می فرماید، خدایانتان شما را به آنچه می گویید تکذیب کردند و آنها نمی توانند از شما عذاب را دفع کنند و شما را یاری کنند.و هر کسی از شما که ستم در دنیا کند عذاب بزرگی در آخرت به آنها بچشانیم و بزرگ ترین ستمی که بشر در دنیا مرتکب می شود ستم شرک و نفی نقش اراده خدای بزرگ در چگونه زیستن انسان در دنیا است. مثالی دیگر از انبیای گذشته ای پیامبر (ص) ما قبل از تو رسولانی را فرستادیم که همانند سایر انسان ها غذا می خوردند و در بازارها راه می رفتند پس این تنها پیامبر اسلام (ص) نبود که همانند انسان های عادی عمل می کرد بلکه پیامبران گذشته و قبل از او نیز همینطور عمل می کردند سپس خداوند می فرماید ما بعضی از شما را برای بعضی دیگر وسیله آزمایش دینداری تان قرار دادیم تا ببینیم شما در برابر سختیها بر دینتان استوار هستید و پرورگار تو نسبت به همه امور بصیر و داناست.پس خداوند، پیامبران را در طول تاریخ از بین مردم برگزید تا همانند آنها تغذیه و زندگی کنند و همین مسئله موجب آزمایش مردم در پذیرش نبوت بود تا با پذیرش نبوت به توحید و معاد که هنگام حشر در محضر الهی است ایمان بیاورند

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : اهانت

 شهادت اصحاب امام علیه السلام
عمربن سعد نزدیک به یاران امام شد و ذوید(1) را صدا کرد و گفت: پرچم را نزدیک آر، او پرچم را نزدیک آورد، پس عمربن سعد تیر را بر کمان نهاد و به سوى یاران امام انداخت و گفت: گواه باشید که من اول کسى بودم که به سوى آنان تیر انداختم!! سپس دیگران نیز تیر بر کمان نهاده و اصحاب امام را نشانه رفتند(2)، که بعد از این اقدام، کسى از یاران امام حسین علیه‏السلام نماند که از آن تیرها به او اصابت نکرده باشد، و همین امر باعث شد تا پنجاه تن از یاران امام حسین علیه‏السلام به شهادت برسند.(3)


عمربن سعد نزدیک به یاران امام شد و ذوید را صدا کرد و گفت: پرچم را نزدیک آر، او پرچم را نزدیک آورد، پس عمربن سعد تیر را بر کمان نهاد و به سوى یاران امام انداخت و گفت: گواه باشید که من اول کسى بودم که به سوى آنان تیر انداختم!! سپس دیگران نیز تیر بر کمان نهاده و اصحاب امام را نشانه رفتند، که بعد از این اقدام، کسى از یاران امام حسین علیه‏السلام نماند که از آن تیرها به او اصابت نکرده باشد، و همین امر باعث شد تا پنجاه تن از یاران امام حسین علیه‏السلام به شهادت برسند.
پس امام علیه‏السلام به یارانش فرمود: این تیرها فرستادگان این جماعت است! بپا خیزید و بشتابید به سوى مرگى که از آن چاره‏اى نیست، خداى شما را بیامرزد.

پس اصحاب آن حضرت قسمتى از روز را پیکار کردند تا آن که گروه دیگرى از یاران امام شهید شدند.(4)

نام هاى شهداى حمله اول
ابن شهر آشوب تعداد شهداى اصحاب امام را در حلمه اول، چهل نفر ذکر کرده است که نام بیست و هشت نفر از آنها را برده است و سپس مى‏گوید: ده نفر آنها از موالى حسین علیه‏السلام و دو نفر از موالیان امیرالمؤمنین بوده‏اند(5)، ولى ما براى آوردن ترجمه مختصرى از هر کدام آنها، در اینجا نام هاى آنان را از کتاب «ابصار العین» سماوى ذکر مى‏کنیم، که بعضى از آنان بر اساس نقل دیگران در حمله اول شهید نشده‏اند و موارد اختلاف ذیلا مذکور گردیده است:

1 - ادهم بن امیه:از شیعیان بصره بود که در خانه ماریه(6) اجتماع مى‏کردند، او با یزید بن ثبیط از بصره به مکه آمد و به امام علیه‏السلام پیوست.(7)

2 - امیْ بن سعد: او از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از تابعین و ساکن کوفه بوده، و چون از آمدن امام حسین علیه‏السلام به کربلا آگاهى یافت، در ایام مهادنه(8) به خدمت امام حسین آمد.(9)

3 - بشر بن عمر: او از تابعین بود و دلاورى فرزندان او در جنگ ها معروف است، در ایام مهادنه به خدمت امام علیه‏السلام آمد.(10)

4 - جابر بن حجاج: جابر از یاران شجاع امام حسین علیه‏السلام بوده و قبل از ظهر روز عاشورا به شهادت رسید.(11)

5 - حباب بن عامر: او در کوفه سکونت داشته و از شیعیان است، و با مسلم بن عقیل بیعت کرده و در بین راه به امام علیه‏السلام ملحق گردید.(12)

6 - جبله بن على: از شجاعان کوفه و از ابتداى امر با مسلم بود و سپس نزد امام حسین علیه‏السلام آمد.(13)

7 - جناده بن کعب: از مکه مصاحب امام بود و او و خانواده‏اش به همراه امام به کربلا آمدند.(14)

8 - جندب بن حجیر کندى: او از بزرگان و سرشناسان شیعه و از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود، و در بین راه قبل از برخورد امام با حربن یزید به خدمت آن حضرت رسید و به کربلا آمد. اهل سیر گفته‏اند که او در آغاز جنگ به شهادت رسید، بعضى فرزند او حجیر بن جندب را گفته‏اند که در همان آغاز حمله شهید شدند ولى ثابت نشده است که با پدرش شهید شده باشد.(15)

9 - جوین بن مالک: او شیعه و در میان قبیله بنى تمیم بوده است، و با آنان براى جنگ با امام حسین علیه‏السلام بیرون آمد! و چون ابن سعد شرط هاى امام را نپذیرفت، او نیز همانند گروه دیگرى دست از سپاهیان کوفه کشیده و شب هنگام(16) به سوى اردوى امام کوچ کرد.(17)

10 - حارث بن امرئ القیس: او از شجاعان بنام بود و شهرتى در جنگ ها به دست آورده بود، و با سپاه عمر بن سعد به کربلا آمده بود! و چون آنها کلام امام حسین علیه‏السلام را نپذیرفتند، به امام پیوست.(18)

11 - حارث بن نبهان: پدر او نبهان - بنده حمزه بن عبدالمطلب - سوارى شجاع بود، و فرزندش حارث از پیوستگان به امام على و امام حسن علیه‏السلام بود و یا امام حسین علیه‏السلام به کربلا آمد و شهید شد.(19)

12 - حجاج بن بدر: او اهل بصره است، و همان کسى است که پاسخ نامه امام علیه‏السلام را از بصره به خدمت امام در کربلا آورد؛ این نامه را امام به مسعودبن عمر نوشته بودند، و حجاج بن بدر با امام بود تا در اولین حمله پیش از ظهر عاشورا به شهادت رسید، و بعضى شهادت او را بعد از ظهر ضمن مبارزه ذکر کرده‏اند.(20)

13 - حلاس بن عمرو: او و برادرش نعمان از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام هستند و حلاس در کوفه فرمانده نیروهاى آن حضرت بوده است. او ابتدا با سپاه عمربن سعد به کربلا آمده بود و چون عمربن سعد شرائط امام را نپذیرفت او شبانه به اردوى امام حسین علیه‏السلام پیوست.(21)

14 - زاهر بن عمرو: شجاعى با تجربه و دلاورى مشهور و از دوستان معروف اهل بیت بود، او از یاران عمرو بن الحمق - صحابى معروف - بشمار مى‏رفت، و چون زیاد بن ابیه در طلب عمرو بن الحمق برآمد، زاهر با او بود و در قول و فعل با او مصاحبت داشت، آنگاه که معاویه عمرو را تعقیب مى‏کرد، در تعقیب زاهر نیز بود، و سرانجام عمرو بن الحمق به دست معاویه به قتل رسید و زاهر خود را پنهان مى‏کرد، و در سال شصت هجرى چون مناسک حج را بجاى آورد، با امام علیه‏السلام ملاقات کرد و همراه امام به کربلا آمد.(22)

15 - زهیر بن سلیم: انگاه که سپاه کوفه تصمیم به جنگ با امام علیه‏السلام گرفتند، او از جمله کسانى بود که شب عاشورا به خدمت امام آمد و به اصحاب آن حضرت پیوست(23) و همانند مشتاقان جنگید تا این که در حمله اول شهید شد و بعد از رسیدن به فیض شهادت به فیض دیگرى نیز نائل آمد و آن این که در زیارات ناحیه مقدسه سلام بر او آمده است.(24)


عبدالله بن عمیر گفت: به خدا سوگند من مشتاق جهاد با اهل شرک هستم و امیدوارم جنگ با این جماعت که با پسر دختر پیامبرشان مى‏جنگید، کمتر از جهاد با مشرکین از نظر ثواب، نباشد. پس نزد همسرش ام وهب آمد و او را از این ماجرا آگاه و تصمیم خودش را گوشزد کرد، همسرش گفت: درست اندیشیده‏اى، خداوند تو را به بهترین راه ها و درست‏ترین اندیشه‏ها راهنمایى کند، همین کار را بکن و مرا نیز با خود ببر.
16 - سالم (غلام عامر بن مسلم ): او غلام عامر بود و در بصره سکونت داشت، و عامر از شیعیان آن شهر بشمار مى‏رفت، و هنگامى که یزید بن ثبیط با فرزندان خود و برخى دیگر در مکه به خدمت امام علیه‏السلام آمدند، این دو نیز به همراه آنها به امام ملحق و با او به کربلا آمدند.(25)

17 - سالم بن عمرو: او اهل کوفه و از شیعیان بود، و در ایام مهادنه که هنوز کار امام علیه‏السلام با سپاه کوفه به جنگ نیانجامیده بود، به کربلا آمد و به اصحاب امام ملحق شد.(26)

18 - سوار بن ابى حمیر: او نیز قبل از شروع جنگ به امام و یارانش ملحق شد، و در حمله اول مجروح گردید. او را سپاه کوفه اسیر کرده و نزد عمربن سعد بردند، عمربن سعد خواست او را به قتل برساند، خویشان او که در سپاه کوفه بودند از ابن سعد خواستند که او را آزاد نماید، و چون او مجروح شده بود پس از شش ماه به شهادت رسید و در عبارت زیارت ناحیه آمده است: «السلام على الجریح المأسور سوار بن ابى حمیر الفهمى».(27)

19 - شبیب بن عبدالله: او دلاورى شجاع بود که با سیف و مالک فرزندان سریع به اردوى امام علیه‏السلام پیوسته است و قبل از ظهر روز عاشورا از جمله کسانى بودکه در حمله اول شهید شدند.(28)

20 - عائذ بن مجمع: او به همراه پدرش مجمع بن عبدالله در بین راه به امام علیه‏السلام ملحق شد و حر بن یزید خواست نگذارد، امام علیه‏السلام فرمود: اینها یاران منند و نباید آنها را از این کار بازدارى.

آنها به امام علیه‏السلام ملحق شدند و راهنماى آنها طرماح بود؛ و صاحب «حدائق» او را در شمار شهداى حلمه اول ذکر کرده و دیگران گفته‏اند با پدرش در یک جا شهید شدند و این قبل از حلمه اول در آغاز جنگ بوده است.(29)

21 - عامر بن مسلم: از اهل بصره و از شیعیان بود، به همراه غلامش سالم با یزید بن ثبیط از بصره به مکه آمده و به امام علیه‏السلام ملحق گردید.(30)

22 - عبدالله بن بشیر: او از مشاهیر دلاوران و از حامیان حق بشمار مى‏رفت، نام او و پدرش در جنگ ها مشهور است؛ عبدالله بن بشیر با لشکر عمر بن سعد به کربلا آمد و قبل از شروع قتال به امام علیه‏السلام پیوست و در اولین حمله قبل از ظهر عاشوار به شهادت رسید.(31)

23 - عبدالله بن یزید: او به همراه پدرش از بصره به مکه آمد و به خدمت امام علیه‏السلام رسید، سپس به همراه آن حضرت به کربلا آمده است.(32)

24 - عبیدالله بن یزید: او نیز به همراه پدرش یزید بن ثبیط و برادش و گروهى دیگر از اهل بصره در مکه به امام علیه‏السلام ملحق شدند.(33)

25 - عبدالرحمن بن عبد الرب: او از اصحاب رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و از مخلصین اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام است، هنگامى که على علیه‏السلام در رحبه کوفه از مردم خواست کسى که در غدیر خم حاضر بوده و حدیث غدیر را شنیده بپاخیزد و شهادت دهد، او به همراه گروهى دیگر برخاسته و گفتند: از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم شنیدیم که مى‏فرمود: «خداى عزوجل ولى من است و من ولى مؤمنین، پس هر کس من مولاى او هستم على مولاى اوست، خدایا دوست بدار کسى را که او را دوست مى‏دارد و دشمن بدار کسى که او را دشمن مى‏دارد»؛ على علیه‏السلام او را تربیت کرده و قرآن تعلیم او نموده؛ او از مکه همراه امام حسین علیه‏السلام بوده و به کربلا آمده است.(34)26 - عبدالرحمن بن مسعود: او و پدرش از معروفین شیعه و از شجاعان مشهور بودند، با عمربن سعد به کربلا آمدند و قبل از آغاز جنگ به خدمت امام حسین علیه‏السلام رسیدند و بر او سلام کردند و نزد امام مانده و در حمله اول به شهادت رسیدند.(35)

27 - عمر بن ضبیعه(36): او سوارى پیشتاز بود که با عمربن سعد به کربلا آمد و بعد به حلقه یاران امام علیه‏السلام پیوست.(37) این حجر در «اصابه» گفته است که عمرو بن ضبعه از نام آوران جنگ ها و مردى شجاع بوده است و افتخار درک رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم را دارد.(38)

28 - عمار بن حسان: از شیعیان مخلص و از شجاعان معروف بود، پدرش حسان از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود و در جنگ هاى جمل و صفین در راه دفاع از آن حضرت مبارزه کرد و شهید گردید. عمار از مکه در خدمت امام حسین علیه‏السلام بود و از آن حضرت جدا نشد تا در روز عاشورا در حمله اول به فیض شهادت نائل آمد.(39)

29 - عمار بن سلامه: از اصحاب رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و از یاران على علیه‏السلام در جنگ ها بود، و هنگامى که براى جنگ جمل همراه حضرت مى‏رفتند از آن حضرت سؤال کرد: وقتى با اصحاب جمل روبرو شدى چه خواهى کرد؟ امیرالمؤمنین علیه‏السلام فرمود: آنها را به خدا و طاعت او دعوت مى‏کنم و اگر خوددارى کردند با آنها جنگ خواهم‏کرد، عمار گفت: آن کس که مردم را به سوى خدا خواند هرگز مغلوب نگردد. عمار بن سلامه در کربلا به خدمت امام حسین علیه‏السلام آمد و در حمله او شیهد شد.(40)

30 - قاسم بن حبیب الأزدى: او از شیعیان کوفه بود و با سپاه عمر بن سعد به کربلا آمد، و قبل از آغاز جنگ به اردوى امام علیه‏السلام پیوست.(41)

31 - قاسط بن زهیر(42): او از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از جمله یاران امام حسن علیه‏السلام بود و در کوفه ماند و در جنگ ها خصوصا در صفین حضور داشت. چون امام حسین علیه‏السلام به کربلا آمد، شبانه به آن حضرت پیوست.(43)


چون غبار میدان رزم فرو نشست، همسر عبدالله بن عمیر به سوى کشته او به راه افتاد و بر بالین او نشست و خاک از رخسار او پاک کرد و گفت: بهشت خدا تو را گوارا باد! از خدایى که بهشت را روزى تو کرد مى‏خواهم که مرا مصاحب تو در بهشت قرار دهد.
در این اثنأ شمر به غلامش دستور داد تا عمود خود را بر سر او فرود آورد، و در اثر این ضربه‏ ام وهب به آرزوى خود رسید و در کنار همسر شهیدش جان داد.

32 - کردوس بن زهیر: از اصحاب على علیه‏السلام بوده و همراه دو برادرش شبانه به امام حسین و کربلا پیوست.(44)

32 - کنانه بن عتیق(45): او از پهلوانان کوفه و از زمره زاهدان و قاریان قرآن است. در کربلا به خدمت امام حسین علیه‏السلام آمده و در حلمه اول شهید شد، و بعضى شهادت او را بعد از حمله اول ذکر کرده‏اند.(46)

34 - مسلم بن کثیر: از تابعین کوفه و از یاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود و در یکى از جنگ ها یک پاى او آسیب دید و معلول شد، و شاید به همین جهت او را «اعراج» مى‏گفتند. هنگامى که امام حسین علیه‏السلام به کربلا وارد شد، از کوفه به سوى آن حضرت حرکت کرد و در کنار او به شهادت رسید.(47)

35 - مسعود بن حجاج: او و فرزندش از شیعیان معروف و از شجاعان مشهور بودند، و در ایام مهادنه به کربلا آمده خدمت امام علیه‏السلام رسیدند و نزد امام ماندند و هر دو در اولین حمله به فیض شهادت رسیدند.(48)

36 - مقسط بن زهیر: او و دو برادرش از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از مجاهدان پیشتاز آن حضرت در جنگ هاى جمل و صفین و نهروان بودند. چون امام حسین علیه‏السلام به کربلا آمد، شبانه به خدمت آن حضرت رسیده و به فیض شهادت نائل شد.(49)

37 - نصر بن ابى نیزر(50): پدر او از فرزندان ملوک عجم یا از اولاد نجاشى است و فرزند او - نصر - بعد از امام على و امام حسن علیه‏السلام در خدمت امام حسین علیه‏السلام بود، و از مدینه همراه حضرت به مکه آمد و از آنجا به کربلا، و در آنجا به شهادت رسید. ابتدا سواره بود ولى اسب او را پى کردند، و در حمله اول به شهادت رسید.(51)

38 - نعمان بن عمرو الراسبى: او و برادرش از اهل کوفه و از اصحاب على علیه‏السلام هستند، چون عمر بن سعد سخنان امام را نپذیرفت، شبانه به خدمت آن حضرت آمد و در کنار او به شهادت رسید.(52)

39 - نعیم بن عجلان: او و دو برادرش نضر و نعمان هر سه از اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام بشمار مى‏رفتند، و در جنگ صفین در رکاب آن حضرت بودند و از شجاعان و از شعرا بشمار مى‏رفتند، نضر و نعمان از دنیا رفتند و نعیم در کوفه باقى ماند؛ چون امام حسین علیه‏السلام به سوى عراق آمد او به خدمت ایشان رسید و در روز عاشورا به عزم جنگ پیش آمد و در حمله اول به فیض شهادت نائل آمد.(53)

40 - زهیر بن بشر الخثعمى: صاحب مناقب او را از جمله شهداى حمله اول ذکر کرده است(54) ولى در دیگر مصادر نام او یافت نشد.


نزول نصر
از امام صادق علیه‏السلام نقل شده است که فرمود: از پدرم شنیدم که مى‏فرمود: چون اصحاب امام علیه‏السلام با سپاه عمر بن سعد درگیر شدند و آتش جنگ برافروخته شد، به فرمان خدا فرشتگان آسمان ها بر امام حسین فرود آمدند، و این مسأله امام را بر سر دو راهى قرار داد: پیروزى بر دشمنان و یا ملاقات خدا و شهادت، و آن بزرگوار، ملاقات خدا را برگزید.(55)

استغاثه
در این هنگام امام علیه‏السلام فریاد بر آورد که:

"امَا من مُغیث یُغیثنا لوجه اللّه؟! اَما من ذاب یذبُّ عن حرم رسول الله ؟!

آیا فریادرسى هست که ما را به خاطر خدا یارى دهد؟! آیا مدافعى هست که از حرم رسول خدا دفاع نماید ؟!"(56)

نام هاى سایر شهدا
پس از این که گروهى از یاران امام علیه‏السلام که نامشان را قبلا یادآور شدیم در اولین حمله جان باختند و شربت شهادت نوشیدند، نوبت فداکارى به دیگر اصحاب و همچنین اهل بیت آن حضرت از بنى هاشم رسید که هر کدام به میدان رزم شتافته و به استقبال شمشیرها و نیزه‏ها رفتند و لباس سرخ شهادت را به قامت خود پوشاندند و به لقاء الهى و رضوان خدا پیوستند و در جوار رحمت و الطاف حق آرمیدند که به ترتیب در آغاز نام اصحاب و سپس اهل بیت آن حضرت را ذکر خواهیم کرد:

1- عبدالله بن عمیر(57): او پدر وهب و مردى شجاع و شریف بوده و در کوفه سرائى نزدیک «بثر الجعد»(58) همدان داشت، همسرش ام وهب است. او روزى به لشکرگاه کوفه در نخیله آمد و سپاه کوفه را مشاهده کرد که عازم حرکت به سوى کربلا هستند، سؤال کرد، به او گفته شد که این سپاه براى جنگ با حسین فرزند دختر رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم مى‏روند!

عبدالله بن عمیر گفت: به خدا سوگند من مشتاق جهاد با اهل شرک هستم و امیدوارم جنگ با این جماعت که با پسر دختر پیامبرشان مى‏جنگید، کمتر از جهاد با مشرکین از نظر ثواب، نباشد. پس نزد همسرش ام وهب آمد و او را از این ماجرا آگاه و تصمیم خودش را گوشزد کرد، همسرش گفت: درست اندیشیده‏اى، خداوند تو را به بهترین راه ها و درست‏ترین اندیشه‏ها راهنمایى کند، همین کار را بکن و مرا نیز با خود ببر.

پس شب هنگام همسرش را برداشت و حرکت کرد تا در کربلا به خدمت امام حسین علیه‏السلام رسید.

و چون عمر بن سعد به سوى امام علیه‏السلام تیر انداخت و سپاه کوفه به طرف اردوى امام تیر پرتاب کردند، غلام زیاد بن ابیه به نام «یسار» و غلام عبیدالله بن زیاد به نام «سالم» به میدان آمدند، و از سپاهیان امام مبارز طلب کردند، حبیب بن مظاهر و بریر بن خضیر از جاى برخاسته که به میدان بروند، امام حسین علیه‏السلام مانع شد، عبدالله بن عمیر بپاخاست و از حضرت اجازه خواست، امام به او نظر کرد و او را مردى گندم گون و بلند بالا و داراى بازوانى قوى و سینه‏اى گشاده یافت، فرمود: گمان دارم که حریفان خود را از پاى درآورى، اگر مى‏خواهى به جانب آنان رو.

پس عبدالله بن عمیر به میدان شتافت، سالم و یسار که در میدان ایستاده بودند از نسب او سؤال کردند، او خود را معرفى نمود، آن دو گفتند: ما تو را نمى شناسیم! پس زهیر یا حبیب و یا بریر را به میدان طلب کردند، و یسار جلوتر از سالم ایستاده بود، عبدالله بن عمیر گفت: از جنگ با مردم ننگ دارى؟! هر کس به جنگ تو آید بهتر از تو خواهد بود. پس بر او حمله برد و او را با شمشیر زد تا او را به قتل رساند، و در آن هنگام که سرگرم مبارزه با او بود، سالم به او حمله کرد. یاران امام فریاد بر آوردند که: سالم آهنگ تو کرده است! او اهمیت نداد، و سالم با شمشیر بر او حمله کرد.


پس شخصى به نام ایوب بن شرح، تیرى به اسب حر زده و او را از پاى در آورد، حر به ناچار از اسب پیاده شد و پیاده مى‏رزمید تا چهل و چند نفر را به قتل رساند. در این احوال لشکر پیاده نظام ابن سعد بر او حمله‏ور شده و او را کشتند، اصحاب امام با شتاب به سوى او شتافته و او را در برابر خیمه‏اى که مى‏جنگید قرار دادند، امام علیه‏السلام بر بالین او نشست و خون از چهره حر پاک کرد و این جملات را فرمود: تو حر و آزاده‏اى همانگونه که مادرت بر تو نام نهاد، تو در دنیا و آخرت حر و آزاده‏اى.
عبدالله بن عمیر دست خود را جلو آورد و انگشتان دست چپ او قطع شد، ولى به سالم امان نداد و او را شمشیر زد و کشت، و روى به سوى امام کرد و در برابر آن حضرت رجز مى‏خواند در حالى که هر دو حریف خود را کشته بود:

ان تنکرونى فانا ابن کلبحسبى ببیتى فى علیم حسبى انى امر ذو مره و عصبو لست بالخوّار عند الحرب انى زعیم لک ام و هببالطعن فیهم مقدما و الضرب(59)

پس ام وهب همسر عبدالله بن عمیر عمود خیمه را برگرفته و روى به سوى همسر خود آورد و گفت: پدر و ماردم به فدایت باد! در برابر این ذریه رسول خدا مبارزه کن.

عبدالله بن عمیر او را به سوى زنان باز گرداند، ام وهب لباس همسر خود را گرفته و مى‏گفت: هرگز تو را رها نمى کنم تا در کنارت کشته شوم.

عبدالله بن عمیر در حالى که دست راستش در اثر خون کشته شدگان به دسته شمشیر چسبیده بود و انگشتان دست چپ او قطع شده بودند، نتوانست همسرش را باز گرداند.

امام حسین علیه السلام آمد و فرمود: خدا شما خاندان را جزاى خیر دهد، به سوى زنان بازگرد و با آنان باش، خدا تو را رحمت کند، بر زنان جنگ نیست، پس او بازگشت.

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : مذهبی

 

دانشمندان در چین می‌گویند با مواد شیمیایی که از فیلتر سیگار استخراج کرده‌اند راهی کم هزینه را برای جلوگیری از زنگ زدگی فولاد یافته‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خوزستان این کشف جدید چشم‌انداز بازیافت زباله سیگار را به لحاظ اقتصادی قابل قبول می‌کند. آن‌ها پس از انجام تحقیقی، که نتیجه آن در یکی از نشریات انجمن شیمی آمریکا چاپ شده است، گفتند وقتی فیلتر سیگار در آب فرو برده می‌شود ‌٩ ماده شیمیایی متفاوت را تولید می‌کند.

بنا به نتیجه این تحقیق آغشته کردن سطح لوله‌های فولادی به این مواد از خوردگی آن‌ها جلوگیری کرده است. این گونه لوله‌ها به طور گسترده در صنایع نفتی مورد استفاده است.

گفتنی است، سالیانه حدود ‌۵/۴ تریلیارد ته سیگار (حاوی فیلتر) دور انداخته می‌شود که بسیاری از آن‌ها به آب دریا راه پیدا می‌کند. فیلترهای سیگار که وارد آب دریا شده‌اند مواد سمی تولید می‌کند که نهایتا ممکن است گونه‌هایی از ماهی را از بین ببرند. یکی از این مواد شیمیایی نیکوتین است. فیلتر سیگار در آب ‌١۵ سال دوام می‌آورد.

برپایه اعلام بی‌بی‌سی؛ دانشمندان چینی برای انجام تحقیقات خود یقینا با کمبود ته سیگار مواجه نیستند چون یک ـ سوم از سیگارهای جهان در این کشور مصرف می‌شود.

انتهای پیام

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : علمی

 

قصه عشق (رمانی از صلاح الدین احمد لواسانی - هندی)قسمت پنجم
قصه عشق ـ فصل بیست وسوم ************************ زدیکی های چهار بود ، میهمانی به انتهای خودش نزدیک میشد.که بعلت شکایت همسایه های حزب اللهی ناگهان یک ماشین گشت ثارالله آمدو همه مارو بازداشت کرد و به کمیته ضد خرابکاری برد............ ادامه متن
طنز سریال صاحبدلان
جام جم:فی الحال مقارن با آزمایشات اتومی مملکت کره شمالی ، از این طرف نزاع بین عمو جلیل و عمو خلیل هم بالا گرفته ، همه متحیر مانده که این بلا که عنقریب نازل می شود بر سر که خواهد آمد. در این میان بیچاره دینا که مرض نسیان گرفته و ا... ادامه متن
شوهران سیگاری را اینگونه ترک دهید!
از زبان خانومی که شوهرشو ترک داده : من بعد از خوندن صحبتهای معاون سلامت تصمیم به وادار کردن شوهرم به ترک سیگار کردم و بسرعت برگه ای برداشتم و مطالب زیر رو در اون نوشتم و به در یخچال چسبوندم. از امروز تصمیم گرفتم تو رو به ترک سیگا... ادامه متن
اس ام اس های خفن سرکاری
به حرمت گوسفندی که جان حضرت اسمعیل رو نجات داد 7 بار بگو بعععع بعععع و این SMS رو برای 7 تا گوسفند دیگه بفرست __________________________ + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - بشین جمع و منها کن ببین این چندمین... ادامه متن
آلن دلون یشخدمتی در سینمای حرفه ای
آلن دلون روز هشتم نوامبر سال 1935در «درسو» از توابع پاریس به دنیا آمد. پدرش، فابیان و مادرش، ادیت، زمانی که آلن فقط چهار سال داشت از هم جدا شدند. در پی آن سرپرستی آن به خانواده ای دیگر واگذار شد و او در خانه ای رشد کرد... ادامه متن
چند جوک و اس-ام-اس جالب
- جون میده با تو بریم ماهی‌گیری! - چطور؟ - آخه هیچکس به اندازه تو کرم نداره! روز valentine یکی میره کارت پستال فروشی و میگه آقا کارتی دارین که روش نوشته باشه تو تنها عشق منی؟ یارو میگه بله. میگه پس لطفا 16 تا بدین! تو ای... ادامه متن
بیوگرافی کریستوفر لی
کریستوفر لی : روز تولد :27 می محل تولد : بلگراویا واقع در لندن انگلستانهنرپیشه انگلیسی ، متولد لندن که به همراه خواهر بزرگش ساندرا در خانواده ای لز هم پاشیده بزرگ شدند. پدرش یک سرباز حرفه ای به نام جئو فری ترولوپ و مادرش استلامه ب... ادامه متن
راهنمای پدر و مادر آزاری (برای بچه ها)
ـ علم ثابت کرده که غذا رو بمالی به صورتت خوشمزه تر می شه ۲ـ خودتو خسته نکن که فرق آره و نه را یاد بگیری ۳ـ همیشه دو تا شیرینی بردار با هر دستت یکی ۴ـ سینه خیز برو تو جاهای تنگ و تاریک که دست مامان بهت نرسه ۵ ـ اون لیوان پلا... ادامه متن
  
نویسنده : علوی ; ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : لطیفه

 

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: جامعه اطلاعاتی -فناوری اطلاعات

 

گوگل اعلام کرد خودروهایی که برای ویژگی دید خیابانی سرویس نقشه این شرکت استفاده می‌شدند، برای سال‌های متوالی به اشتباه اطلاعات شخصی ارسال شده از طریق شبکه‌های وای فای بدون حفاظت را جمع‌آوری کرده‌اند.

 

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این شرکت به خاطر این اشتباه که احتمالا انتقاد مدافعان حریم خصوصی و مقامات از این غول اینترنتی و دید خیابانی را در شماری از کشورها از جمله اروپا تشدید می‌کند، ابراز تاسف عمیق کرد.

گوگل به تقاضای دولت‌ آلمان سیستم‌های خود را به‌طور دقیق مورد بررسی قرار داده و دریافت طی سه سال گذشته در خودروهای عکس‌برداری‌اش از نرم‌افزاری استفاده کرده که قادر است اطلاعات ارسال شده برروی شبکه‌های بدون حفاظت کلمه عبور را جمع‌آوری کند.

از آنجا که این خودروها به طور دائم در حال حرکت بودند و تجهیزات کنترل شبکه آن‌ها کانال‌هایشان را پنج بار در ثانیه تغییر می‌دادند، تنها قسمت‌هایی از اطلاعات توسط سیستم‌های این شرکت جمع‌آوری شده است.

طبق اعلام گوگل، این شرکت به جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های وای فای توسط خودروهای دید خیابانی که در 30 کشور مورد استفاده قرار گرفته‌اند، پایان می‌دهد. هم‌چنین اقداماتی را برای از بین بردن این اطلاعات که با گردش این خودروها به‌منظور گرفتن عکس از مکان‌های عمومی جمع شده‌اند را در پیش می‌گیرد.

دید خیابانی که در آمریکا و برخی دیگر از کشورها موجود است به کاربران امکان می‌دهد تصویر مناظر 360 درجه گرفته شده از سطح خیابان‌ها و مکان‌های عمومی یک شهر را در برنامه نقشه گوگل مشاهده کنند.

با نگرانی‌های مطرح شده درباره امکان استفاده از عکس‌های خانه‌های شخصی در دید خیابانی برای ورود به آن‌ها و انتشار تصاویر مردم بدون موافقتشان، دید خیابانی، چهره‌ها و پلاک‌های ثبت شده را تیره می‌کند. اما جمع‌آوری اطلاعات شبکه‌های وای فای توسط دید خیابانی که از سال 2006 آغاز شد، به‌ویژه در آلمان جنجال زیادی به پا کرده است.

گوگل مشخص نکرده است چه اطلاعاتی را به‌صورت تصادفی جمع آوری کرده اما احتمالا ممکن است شامل ای‌میل‌ها و جزئیاتی درباره وب سایت‌هایی باشد که افراد از آن‌ها بازدید کرده‌اند.

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : رویداد

 


مهدیم من که مرا گرمی بازاری نیست/ بهتر از  یوسفم و هیچ خریداری نیست...
همه گویند که در حسرت دیدار من اند/ لیک در گفتار این طایفه کرداری نیست.....
ای که دایم به دعایی که ببینی رخ من/تا که خالص نشوی با تو مرا کاری نیست...

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگ و دانلود آن روی تصویر کلیک کنید(مهدویت,گالر تصاویر,امام زمان(ع),تصاویر گرافیکی)

 

  
نویسنده : علوی ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : مذهبی

 

سلام علیکم
برای این پست هم یه کار در مورد حضرت آقا زدم که انشالله همه بچه بسیجیا ببن و حال کنن. اصلا آدم جون می گیره وقتی چهره نورانی حضرت آقا رو می بینه.
یکی از دست نوشت های خودم رو هم که نوشته بود " یا زهراء س" اون بالاش انداختم که فیض تکمیل بشه

امام خامنه ای

برای دانلود با ذکرصوات به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
طبقه بندی: مقام معظم رهبری امام خامنه ای،  علما و صالحین،  خطاطی و خوشنویسی مذهبی، 
برچسب ها: طزح شمسه، طرح اسلیمی، نقوش سنتی ایرانی، رهبر، آقا، مسافر کربلا، یا زهرا، خطاطی، یا زهراء، چفیه، نورانیت، چهره نورانی، سیمای رهبر، عارف کامل، انسان کامل، آیت الله العظمی، جمهوری اسلامی ایران، خوشنویسی، سید علی حسینی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، مقام معظم رهبری، ولی امر مسلمین جهان، فرماندهی کل قوا،

  
نویسنده : علوی ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : مذهبی

 

برای این پست یک والپر بسیار ب کیفیت از  یکی از جدید ترین عکس های آقا که از طرق یکی ز دوستان با سایز اصلی به دستم رسید و مال تقریبا یک هفته پیش فکر کنم باشه رو برای شما آماده کردم
انشالله دانلود کنید و از دیدن چهره نورانی ایشون دلهاتون نورانی تر بشه

عکس جدید و با کیفیت از امام خامنه ای حفظه الله

با یک صلوات به ادامه مطلب برید برای دانلود


ادامه مطلب
طبقه بندی: خطاطی و خوشنویسی مذهبی،  شهداء،  مقام معظم رهبری امام خامنه ای، 
برچسب ها: رهبر، امام خامنه ای، امام، سید علی حسینی خامنه ای، سید علی، مقام عظمی ولایت، مقاممعظم رهبری، رهبر معظم انقلاب، ولی امر مسلمین جهان، تصویر با کیفیت ز رهبر، پوستر با کیفیت مذهبی، بک گراند سفید، مسسافر کربلا، شهیدان زنده اند، سخن مقام معظم رهبری در مورد شهدا، شهید، جملات قصار رهبری، رهسپاریم با ولایت تا شهادت، خامنه ای، حسینی، رهبر حسینی، ولایت، ولایت مداری، ولیفقیه جامع الشرایط، ولایت مطلقه فقیه،

پوستر با کیفیت از سید حسن نصر الله
ارسال در تاریخ سه شنبه بیست و یکم اردیبهشتماه سال 1389 توسط مسافر کربلا
سلام علیکم و رحمه الله
امروز یه عکس گرافیکی که یه چیزی بین نقاشی و عکس هست رو براتون آماده کردم با یه تکنیک جدیدی که تا حالا توی کارام استفاده نکرده بودم و این اولین از نوع خودش توی این وبلاگ هست و فکر کنم خوب شده باشه انشالله که شما هم خوشتون بیاد و خدا هم از ما راضی باشد انشالله

سید حسن نصراللهادامه مطلب
طبقه بندی: خطاطی و خوشنویسی مذهبی،  سیاسی،  حزب الله لبنان ( سید حسن نصرالله شهید مغنیه ، شهید موسوی و ... )، 
برچسب ها: سید حسن نصر الله، دبیر کل حزب الله لبنان، مرگ بر اسرائیل، رژیم اشغالگر صهیونیستی، اسرائیل، صهیونیزم، مقاوت اسلامی لبنان، حزب الله پیروز است، حزب الله، مجاهد نستوه، جهاد فی سبیل الله، جنگ 22 روزه، حرب تموز، حسن نصر الله، سید،
پوستر امام خمینی ره
ارسال در تاریخ دوشنبه بیستم اردیبهشتماه سال 1389 توسط مسافر کربلا
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
برای امروز یه پوستر از یکی از عکس های امام خمینی ره که فکر می کنم بصورت اورجینال سیاه و سفید گرفته شده ( لا اقل من رنگیشو توی این عمری که از خدا گرفتم ندیدم ) بصورت رنگی در بیارم و بزنم و البته مثل کاری که برای عکس آیت الله بهجت و شهید وزوایی انجام دادم کیفیت رو یه مقداری بهبود بدم و ... که قابل استفاده باشه
  
نویسنده : علوی ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : مذهبی

 

جامعه > خانواده  - مدیرکل مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح از حذف معافیت 3 برادری در طرح اصلاح قانون وظیفه عمومی خبر داد.

ایسنا نوشت:

سردار کمالی امروز در اولین جشنواره فرهنگی ورزشی سربازان نیروهای مسلح با اشاره به آخرین وضعیت اصلاح قانون وظیفه عمومی گفت: زمانی که ستاد کل نیروهای مسلح متوجه شد که نیاز به اصلاح و بازنگری قانون وظیفه عمومی است طرح اصلاح این قانون را به مجلس ارائه کرد که پس از تایید به شورای نگهبان ارائه شد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان 14 ایراد به طرح اصلاح قانون وظیفه عمومی وارد کرد افزود: یکی از مشکلات این طرح مربوط به مدت خدمت سربازی که بنا بود 24 ماهه و نسبت به میزان مدرک تحصیلی دو ماه به دو ماه کم شود که بنا بر آخرین هماهنگی‌های صورت گرفته در این رابطه این تبصره حذف شد و بر این اساس زمان خدمت سربازی تا پایان سال 89 به همین روال حال حاضر خواهد بود.

وی در ادامه از حذف بند مربوط به معافیت سه برادری در طرح اصلاح قانون وظیفه عمومی خبر داد و گفت: ‌همچنین بر اساس آخرین هماهنگی‌ها، موضوع معافیت داماد و نوه‌های خانواده شهدا که فرزند پسر نداشته باشند هم حذف شده است.

سردار کمالی با تاکید بر اینکه بحث حقوق، خوراک و پوشاک سربازان باید وضعیت بهتری نسبت به حال حاضر پیدا کند اظهارامیدواری کرد که بحث بیمه و افزایش حقوق برای سربازان متاهل نیز مدنظر قرار گیرد.

مدیر کل مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح حضور مردم در امر دفاع را مهم ارزیابی کرد و در این باره گفت: از زمانی که امام خمینی(ره) بحث مبارزه با طاغوت را آغاز کرد مردم برای مقابله با حکومت مستبد وارد عمل شدند و این موضوع در زمان جنگ هم ادامه پیدا کرد.

وی اظهار کرد: مشاهده کرده‌اید که هرکجا مشکلی ایجاد شود به طور مثال مانند فتنه اخیر زمانی که مردم سر صحنه بیایند کار یکسره خواهد شد و موضوع برطرف می‌شود. چون کشور ما یک کشور مستقل و متکی به مردم است.

سردار کمالی درباره فروش سربازی هم گفت: عده‌ای موضوع فروش سربازی را دنبال می‌کنند یعنی کسانی که پول دارند می‌خواهند از صحنه سربازی خارج شوند. این در حالیست که در صورت فروش سربازی افرادی که کمتر از امکانات کشور استفاده می‌کنند نمی‌تواند از این موضوع استفاده کنند در نتیجه نمی‌توان موضوع فروش سربازی را اجرایی کرد.

سردار زاده کمند، رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا نیز هدف از اجرای این جشنواره را ارتقای شان سرباز عنوان کرد و افزود: سربازان بدنه اصلی نیروهای مسلح را شامل می‌شوند و در کنار سایر کارکنان این نیروها در خط مقدم ایفای نقش می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نگاه امروز به سرباز نسبت به گذشته متفاوت شده است افزود: در گذشته استفاده بهینه از توان سربازان مدنظر قرار گرفته بود در حالی که امروز تبدیل این دوران به دوران رشد و تعالی سربازان مورد نظر و تحقق آن مستلزم برنامه‌ریزی‌های طولانی مدت است.

سردار زاده‌کمند اظهار کرد: اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی، ارتقای شان و منزلت سرباز، ارتقای سطح معیشت سربازان و تبلیغ دستاوردهای آنان از جمله اقداماتی است که در این راستا باید صورت گیرد.

  
نویسنده : علوی ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : معافیت

 

دوم امسال اجرا می شود؛ پس از تکمیل اطلاعات خانوارها ، حساب های بانکی باز می شود و 2 ماه قبل از شروع طرح، پول ها به حساب افراد واریز می شود که امیدواریم این طرح عواقب سوء نداشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، احمدی نژاد در ارتباط زنده تلویزیونی با مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت : صرفه جویی در منابع ، افزایش خلاقیت و ابتکار و توزیع عادلانه منابع از مهمترین آثار اجرای این طرح است.

وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از 100 هزار میلیارد تومان انرژی در کشور مصرف می شود، افزود: این میزان 4 برابر میانگین جهانی است و اگر یک سوم آن صرفه جویی شود بودجه عمرانی کشور بیش از 2 و نیم برابر افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه 9 بسته حمایتی در طرح هدفمند کردن یارانه ها پیش بینی شده است، گفت: مقدمات اجرای این طرح به سرعت در حال انجام است که پس از تکمیل اطلاعات خانوارها، حساب های بانکی باز می شود و 2 ماه قبل از شروع طرح ، پول ها به حساب افراد واریز می شود که امیدواریم این طرح عواقب سوء نداشته باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه درگیری آمریکا با مردم ایران مقطعی است و آنها با اساس مخالف هستند گفت: دشمنان از سابقه تاریخی و قدرت تاثیرگذاری مردم ایران می ترسند در حالی که ایران به دنبال تعامل با جهان است و در موضوع هسته ای نیز با وجود فشار دشمنان و همکاری برخی از افراد در داخل ، زیر بار نرفت.

احمدی نژاد افزود: در نشست بازنگری NPT پیشنهادهای منطقی و کارشناسانه ایران مورد توجه و حمایت کشورهای

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٦
تگ ها : مذهبی

عکس تیم استقلال

 

 

  
نویسنده : علوی ; ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٢
تگ ها : عکس ورزشی